Beverley Taylor Sorenson College of Education & Human Development

Awards and Recognitions

The Pestalozzi Awards

Johann Heinrich Pestalozzi, born in Zurich, Switzerland on January 12, 1746, has often been considered the Father of Modern Education. In recognition of his efforts to enhance education, champion the needs of the underprivileged, honor the individual, and give dedicated service to humanity, the Pestalozzi Awards were established in 1966 to pay tribute to College scholars who exemplified these characteristics.

Morris Shirts, former Dean of the College of Education, penned the following words about Pestalozzi:

To Pestalozzi

Teacher of the unteachable,
Father of the fatherless,
Lover of the unloved,
Humble of the unhumbled. . .

With complete conviction of his own ideals,
With ultimate faith in all of God’s children,
With powerful dedication against falseness,

He set out to demonstrate:
The nobleness and the potential
Of individual man.

Believer in mankind,
Champion of the underprivileged,
Motivator of the disenchanted,
Rekindler of the spark of life. . .

He restored the dignity of noble spirits,
He restored a re-examination of the teaching,
He restored respect and worthiness of men.

With little recognition by his contemporaries:,
He earned the eternal gratitude,
Of countless generations.

Pestalozzi Award Winners

Shield

1966-1967
Judy Hallman Heaton – Elementary Education
Ernest Carey – Secondary Education

1967-1968
Dan Hancock – Elementary Education
Wayne Kimball – Secondary Education

1969-1970
Elaine Allred – Elementary Education
John Pensis – Secondary Education

1970-1971
James A. Heggie – Elementary Education
Randi Lynne Hansen – Secondary Education

1971-1972
Christine Hunt – Elementary Education
Russell B. Shirts – Secondary Education

1972-1973
Don A. Anderson – Elementary Education
Vickie S. Peterson – Secondary Education

1973-1974
ShaRee Beck – Elementary Education
Ted F. DeMille – Secondary Education

1974-1975
Rita Mellor Heywood – Elementary Education
John Wallace Yardley – Secondary Education

1975-1976
David A. Christiansen – Elementary Education
Steven O. Laing – Secondary Education

1976-1977
Lynn Holyoak – Elementary Education
Virgil W. Johnson – Secondary Education

1977-1978
Harvey J. Estes – Elementary Education
Ann L. Decker – Secondary Education

1979-1980
Jill Henderson – Elementary Education
Janice Mae Bickmore – Secondary Education

1980-1981
Kristine Cooley -- Elementary Education
Robert Blaine Shirts -- Secondary Education

1981-1982
Luana Staheli – Elementary Education
Anne Hatch - Secondary Education

1982-1983
Francie D. Hansen – Elementary Education
Julie Reeves Schramm - Secondary Education

1983-1984
Cindy D’On Leslie – Elementary Education
Rebecca Holland Ganowsky - Secondary Education

1984-1985
Leanne B. Hahne – Elementary Education
Douglas Taysom - Secondary Education

1985-1986
David R. Tait – Elementary Education
Janice R. Hatch - Secondary Education

1986-1987
Michon G. Robinson – Elementary Education
LeAnn S. Behunin - Secondary Education

1987-1988
Brenda Bills – Elementary Education
Eulail Pickering - Secondary Education

1988-1989
Laura LaRue Bergeson – Elementary Education
Linda S. Pearson – Secondary Education

1989-1990
Cynthia Werber – Elementary Education
Tama Lynn Condie – Secondary Education

1990-1991
Kimberly Englestead – Elementary Education
George Henrie – Secondary Education

1991-1992
Jennifer Baker – Elementary Education
Terry Seegmiller – Secondary Education

1992-1993
Tracie Davies – Elementary Education
Richard Goodrich – Secondary Education

1993-1994
Robert Foisy – Elementary Education
Jeanne Mortenson – Special Education
Martin Welch – Secondary Education

1994-1995
Valerie Orton – Elementary Education
Sheri Morris – Secondary Education

1995-1996
Brian Kitteridge – Elementary Education
Esther Spencer – Secondary Education

1996-1997
Glenn Leach – Elementary Education
Jandi Gubler – Secondary Education

1997-1998
Mark Moriarty – Elementary Education
Cody Christensen – Secondary Education

1998-1999
Alicia Sorenson – Elementary Education
Kelley Roberts – Special Education
Alyson Oberholtzer – Secondary Education

1999-2000
Edward Birmingham – Elementary Education
Robyn Brown – Special Education
Eric Peterson - Secondary Education

2000-2001
Audrey L. Hivner – Elementary Education
Billy Hendrickson – Special Education
Sarah Jones - Secondary Education

2001-2002
Jared Rindlisbacher – Elementary Education
Cheryl Story – Special Education
JeanMarie Foy - Secondary Education

2002-2003
Alayna C. Marriott – Elementary Education
Cherilyn Stubbs – Special Education
Reeve K. Knighton - Secondary Education

2003-2004
Jennifer Allen – Elementary Education
Chelsea Martin – Special Education
Michael A. Winslow - Secondary Education

2004-2005
Kristy Marie Schellenberg – Elementary Education
Holly Ariminda Kjar – Special Education
Amanda Sharp Johnson – Secondary Education

2005-2006
Rachel Hansen – Elementary Education
Kami Bryan – Special Education
Laura Schiers - Secondary Education

2006-2007
Rebecca D. Livingston – Elementary Education
Jamie Caldwell Tanner – Special Education
Suzanne Wood - Secondary Education

2007-2008
Shane R. Clay – Elementary Education
Chad S. Castagno – Special Education
Melissa Nay – Secondary Education

2008-2009
Jennifer A. Christiansen – Elementary Education
Brett D. Lovell – Special Education
Mary L. Sorensen – Secondary Education

2009-2010
Cassandra Ostrowsky - Elementary Education
Shaelyn N. Adams - Special Education
Trevor Ward - Secondary Education

2010-2011
Melanie Smith Skankey - Elementary Education
Sydney Grimshaw - Special Education
Rebecca Zitting - Secondary Education

2011-12
Andrea Empey, Elementary Education
Krystal Munns, Special Education

Aleshea Burton, Secondary Education

2012-2013
Ella Sitake, Elementary Education
Cassandra Walker, Special Education

Shanalee Sadler, Secondary Education

2013-14
Dayna VanArsdol, Elementary Education
Tonya Stratton, Special Education
Whitnie Whitbeck, Secondary Education

Special Faculty Pestalozzi Recognitions

1967-1968
Blaine Winters

1971-1972
Morris A. Shirts

1973-1974
Gwyn R. Clark

1978-1979
Cleo M. Petty

1986-1987
Walter D. Talbot

1989-1990
Kent Myers

2009-2010
Genell Harris
Deborah Hill
Julie Taylor

College Recognitions

Each year, in addition to the Pestalozzi Awards, the College recognizes outstanding students for their dedicated efforts and achievements.

During the 2013-2014 Academic year Outstanding Students were:

Valedictorians:
Billie Porter
Marina Woodward

Outstanding Master’s Graduates:
Jeff Shirley -Education
Caitlin Kennedy - Sports Conditioning & Performance

Outstanding Educational Leadership Recipient:
Shaun Graves

Outstanding Education & Human Development Students:
Allison Hatch - Athletic Training
Kayla Memmott - Family Life & Human Development
Brittney Worthen- Outdoor Recreation in Parks & Tourism
Angela M. Petersen - Physical Education
Rebecca M. Holsten - Exercise Science